Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Kızıl Geyik Yeni Yuvasında…

Mart 19, 2020

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Sinop İl Şube Müdürlükleri Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde bakılan kızıl geyik yeni yuvasına nakledildi.Kastamonu 'nun Pınarbaşı ilçesinde vatandaşlarca bulunan annesini kaybettiği tespit edilen kızıl geyik yavrusu, yaklaşık 2 aylıkken Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne getirildi. Burada DKMP Sinop İl Şube Müdürlüğü'nce DKMP Samsun İl Şube Müdürlüğü Vezirköprü Geyik Üretme İstasyonu'na nakledildi.Kızıl saçlı geyikler, kış döneminde koyu kahverengiden yazdığı ise açık kahverengi-bronza kadar değişen renkte posta içerirler. Erkekler, 110 ile 150 cm arasında değişebilen büyük ve gösterişli boynuzlara sahiptirler ve diş dişlerine yüzde 10 daha büyüktürler. Ağırlıkları ise 150-300 kg arasındadır.


Kızıl geyikler açıklık, çok sık olmayan ve arada çayırlar bulunan ormanları tercih ederler. Deniz seviyesinden 3000 metreye kadar değişebilen çeşitli yüksekliklerde yaşayabilirler. Yaz aylarında otsu bitkiler, çalı ve ağaç sürgünleri, kışları ise çalı, ağaç sürgünleri ve bahçe gibi dayanıklı bitkilerin gövdeleri ile beslenirler. 


Kızıl geyiklerde dişi ve erkekler 16 aylıkken olgunluğa ulaşırlar. Erkekler onu bahar yeniden uzayan boynuzlarını kaplayan deriyi çiftleşme döneminden hemen önce kaybederler. Erkeklerde böğürme eylül ayı ortası başlar ve çiftleşme eylül sonu ile kasım ayları arasında gerçekleşir. Yaklaşık 240-262 gün gebeliğini ardından seçin tek bir yavru dünyaya getirirler.