Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Tarım ve Orman Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü ile Kastamonu Üniversitesi Bir Araya Geldi…

Şubat 25, 2020

Tarım ve Orman Bakanlığı ile YÖK arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü ile Kastamonu Üniversitesi bir araya geldi.



Tarım ve Orman Bakanlığı ile YÖK arasında imzalanan protokolün hayata geçirilmesi maksadıyla DKMP 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit ile Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük yönetiminde gerçekleştirilen toplantıda 10. Bölge Müdürlüğü, Kastamonu İl Şube Müdürlüğü, Ilgaz Dağı Milli Park Müdürlüğü, Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü ile Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi ve Turizm Fakültesi öğretim üyelerinin geniş katılımı sağlandı.



Toplantıda, ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’ kapsamında ‘Ormancılık ve Tabiat Turizmi’ alanında ihtisas üniversitesi olarak belirlenen Kastamonu Üniversitesi ile işbirliği sağlamak maksadıyla proje dest ek önerileri sunuldu. 



Özellikle bölgesel kalkınmaya destek olacak proje fikirlerinin ele alındığı toplantıda; Doğal Kaynak Yönetimi, Ziyaretçi Yönetim Planı, Eğitim-Tanıtım ve Bilinçlendirme Programı, Ekonomik Değeri Olan Mantarların Toplanması Eğitimi, Saklanması ve Paketlenmesi, İstiklal Yolu Geçmişi Yaşama Projesi (Sinevizyon Gösteri Merkezi, Geleneksel Yürüyüş Programı), ile av turizmi planlarının yapılarak av turizmi gelirlerinin artırılması, Ersizlerdere Tabiat Parkı’ nın turizme kazandırılması, kırsalda yaşayan kadınlarımızın istihdama katılımının sağlanması için ürün tedarik zinciri içerisinde yer alması, konuları üzerinde duruldu. 



Ardından, Küre Dağları Milli Parkı ile KUZKA’ nın çalışmaları ile milli parkın UNESCO’ya jeopark olarak tescil ettirilmesi, uluslararası alanda tanıtımının artırılması konularının öncelikli olarak projelendirilmesi ele alındı. Hazırlanacak projeler üzerinde daha sonra değerlendirmeler yapılmak üzere toplantı sona erdi.